SON DAKİKA
Anasayfa / Genel / Türk Kızılay'dan Afganistan'daki iç göçmenlere destek

Türk Kızılay'dan Afganistan'daki iç göçmenlere destek

21.01.2021 12:29 | Son Güncelleme: 21.01.2021 14:59
Afganistan'daki daimi temsilciliğiyle ihtiyaç sahiplerine destek olan Türk Kızılay, güvenlik ve ekonomik sorunlar nedeniyle Afganistan'ın Mezar-ı şerif şehrine çevre vilayetlerinden göç eden ve çadırlarda yaşayan ailelere insani yardım malzemesi ulaştırdı.

Türk Kızılay'dan Afganistan'daki iç göçmenlere destek

Afganistan'ın kuzeyinde bulunan Mezar-ı şerif vilayetine göç etmek zorunda kalan ihtiyaç sahibi Afgan vatandaşları için harekete geçen bölgedeki Türk Kızılay ekipleri, Afgan Kızılayı Kuzey Bölge Başkanlığı'yla birlikte ihtiyaç tespitinde bulundu. ülkedeki güvenlik ve ekonomik sorunlar nedeniyle çevre vilayetlerinden Mezar-ı şerif şehrine göç eden ve derme çatma çadırlarda hayatlarını sürdürmeye çalışan ailelerin barınma, gıda, hijyen kiti, su, kışlık kıyafet, battaniye ve ısıtıcı ihtiyaçlarının olduğunu tespit eden Türk Kızılay ekipleri, ilk etapta 500 aileye hazırladığı gıda kolilerini Türkiye'nin Mezar-ı şerif Başkonsolosu Semih Lütfi Turgut'un da eşliğinde ulaştırdı.?

?

Açılan 60 İş Yeriyle Afgan Aileler Kendi Geçimlerini Sağlıyor

Türk Kızılay'ın Afganistan'da yürüttüğü 'Gönüllü Geri Dönüş Sonrası Destek Programı' sayesinde ise Türkiye'den kendi istekleriyle ülkesine dönen Afganlara geçimlerini sağlayabilmeleri için iş imk?nı sunuluyor. Kızılay'ın destekleriyle gerçekleştirilen proje İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği ve Afganistan Göçmenler Bakanlığı'nın koordinasyonunda gerçekleştiriliyor.?

Yasa dışı göçün önüne geçmeyi ve başka ülkelere göç etmek durumunda kalan Afganların ülkelerine dönmelerini teşvik etmek amacıyla yürütülen projeyle bakkal, marangoz, berber, fotoğrafçı, kumaşçı, terzi, fırın, telefon tamircisi, tesisatçı gibi mesleklere yönelik iş yerleri kuruldu. ?2018 yılında başlatılan?proje kapsamında 60 iş yerinin açılmasına destek olan Türk Kızılay, 'Gönüllü Geri Dönüş Sonrası Destek Programı' projesiyle açılan dükk?nların tadilat ve tefrişat işlemlerini sağlarken 5 ay süresince de kira desteği veriyor.


Hibya Haber Ajansı

YORUMLAR 0
3 + 9 =Sakarya'da uluslararası rotalar dijitale taşınıyor

Sakarya'da uluslararası rotalar dijitale taşınıyor

Bursa Osmangazi'de Mevlana sevgisi dizelere dökülecek

Bursa Osmangazi'de Mevlana sevgisi dizelere dökülecek

Kocaeli'de deniz kirliliğine 1,2 milyon liralık ceza!

Kocaeli'de deniz kirliliğine 1,2 milyon liralık ceza!

REKLAM
 İSMEK'e 'Enstitü İstanbul' dönüşümü

İSMEK'e 'Enstitü İstanbul' dönüşümü

Bursa Uludağ'a ilk kar erken düştü

Bursa Uludağ'a ilk kar erken düştü

Bursa Büyükşehir personeline 'uzmanlık' eğitimi

Bursa Büyükşehir personeline 'uzmanlık' eğitimi


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Biyografi Siyaset Teknoloji Spor Fikstür Nöbetçi Eczaneler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com