SON DAKİKA
Anasayfa / Genel / Türkiye'nin ilk orman kütüphanesi

Türkiye'nin ilk orman kütüphanesi

28.09.2021 16:46 | Son Güncelleme: 29.09.2021 09:27
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Ormanya, en çok ziyaret edilen doğal yaşam alanı olmaya devam ediyor. Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde yer alan Ormanya, 2021 yılının ilk 9 ayında 4,5 milyon kişi tarafından ziyaret edildi.

Türkiye'nin ilk orman kütüphanesi

KOCAELİ(İGFA)- Çocuk hayvanat& bahçesi, yaban yaşam alanı ve çadır kamp alanları olan Ormanya, Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, AK Parti İlçe Başkanı Sadık Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Hasan Aydınlık tarafından ziyaret edildi.

Ziyaret sırasında& Ormanya alanı içerisinde& yer alan asırlık çınarların değerlendirerek& ilk orman& kütüphanesi yapıldığını belirten Başkan Büyükakın, '“Yaban Yaşam Alanı’nda yaşayan kızıl geyik, alageyik, karaca, ceylan ve yılkı atlarındaki çoğalmalar yüzlerimizi güldürdü.& Kızıl geyiklerde 18, karacalarda 5, alageyiklerde 13, ceylanlarda 12 ve yılkı atlarındaki 5 doğumla birlikte Yaban Yaşam Alanı toplamda 179 yaban hayvanına ev sahipliği yapıyoruz” dedi.

Başkan Büyükakın tarafından, Ormanya içerisinde yer alan doğa okullarında 1524 çocuğa eğitim verilirken, ata binenlerin sayısının 3893 olduğu ve kamp& konaklama alanlarında& 3765 kişinin misafir ediliği belirtildi.& Bunun yanında Yaban Hayatı Tedavi Kliniğinde 844 hayvanın tedavi edildiğini söyleyen Başkan Büyükakın'& “Ormanya, kendi içerisinde büyük bir zenginliği ve hayvanlar açısından da özgürlüğü ifade ediyor. Ormanya Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezinde tedavi edilen yaralı leyleklerden tekrar göç edemeyecek, doğaya dönemeyecek durumda olan Düşkün Leylekler için özel bir alan hazırlandı. Osmanlı Döneminde ilk defa göç yorgunu ve düşkün leylekler için hazırlanan Gurabane-i Laklakan olarak adlandırılan sağlık merkezinden esinlenilerek, bir benzeri Ormanya’da hizmete girdi. 600 metrekare açık, 90 metrekare kapalı alana sahip Düşkün& Leylekler evinde şu anda 20 leylek bulunuyor. Ormanya’nın şehrimizin turizm noktalarından önemli bir yere sahip olması, vatandaşlarımızın dört buçuk milyona ulaşan ziyaretiyle artık Türkiye’nin çok önemli bir markasıdır” dedi.

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
3 + 2 =Ünal Mural: 'Neden Kocaeli Kartepe'de 321 dönüm arazi  satılıyor'

Ünal Mural: 'Neden Kocaeli Kartepe'de 321 dönüm arazi satılıyor'

Kocaeli Gölcük'te asfalt çalışması

Kocaeli Gölcük'te asfalt çalışması

Manisa'da Demirci HİS Göleti yapımı

Manisa'da Demirci HİS Göleti yapımı

REKLAM
Manisa Büyükşehir'den sportif 'Hedef' ziyareti

Manisa Büyükşehir'den sportif 'Hedef' ziyareti

Muğla'da 'Sen de Gel Down Kafe'

Muğla'da 'Sen de Gel Down Kafe'

Coşkunöz'ün Let-X İSG programı ISAF'ta görücüye çıktı

Coşkunöz'ün Let-X İSG programı ISAF'ta görücüye çıktı


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Biyografi Siyaset Teknoloji Spor Fikstür Nöbetçi Eczaneler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com