SON DAKİKA
Anasayfa / Gündem / TüSAD, Salgın Kontrolünün Kaybedilmesinden Endişeli

TüSAD, Salgın Kontrolünün Kaybedilmesinden Endişeli

25.07.2020 14:00 | Son Güncelleme: 25.07.2020 17:15
Koronavirüs mücadelesinde korunma tedbirlerinin önemine bir kez daha dikkat çeken TüSAD, 'Mesafe, hijyen ve maske kurallarının rehavete kapılmadan...

TüSAD, Salgın Kontrolünün Kaybedilmesinden Endişeli

Koronavirüs mücadelesinde korunma tedbirlerinin önemine bir kez daha dikkat çeken TüSAD, 'Mesafe, hijyen ve maske kurallarının rehavete kapılmadan uygulanması hepimizin sorumluluğundadır' diye uyardı.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın uyarılarına ve İstanbul Valiliği'nin koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında alana misafir girişlerinin durdurmasına karşın Ayasofya'nın 86 yıl sonra yeniden ibadete açılması sırasında ortaya çıkan görüntüler endişe yarattı. Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TüSAD), salgın kontrolünün kaybedilmesine ilişkin kaygılarını paylaştı.

Konuyla ilgili bir açıklama yaparak, pandemi tedbirlerinden taviz verilmemesi gerektiğini vurgulayan TüSAD, şu uyarıları yaptı:

'24 Temmuz 2020 tarihinde ibadete açılan Ayasofya Camii’nde kılınan ilk Cuma Namazı sırasında sosyal mesafe önlemlerine uyulmadan bir arada bulunan vatandaşlarımıza ait görüntüler, COVID-19 enfeksiyonunu ile aylardır mücadele eden sağlık mensuplarını telaşlandırmıştır. Pandemi yönetiminde elimizdeki tek silah olan korunmanın gözardı edildiği bu görüntülerin bunca çaba ve emeği boşa çıkaracağı, salgın üzerindeki kontrolümüzün tamamen kaybedileceği kaygısını taşıyoruz. Tüm dünyada olanca hızıyla devam eden pandemi sırasında, önlemlere dikkat edilmeden kalabalık ortamların oluşturulmasının COVID-19 enfeksiyon oranlarının daha da artışı yönünde kötü sonuçlar doğurabileceği gerçeği ile yüz yüzeyiz. İzdiham görüntülerinin kamuoyuna yansıması da önümüzdeki Kurban Bayramı dahil her toplu etkinliğin kuralsız gerçekleşebileceği algısına yol açacaktır. Göğüs hastalıkları alanında köklü ve büyük bir ulusal uzmanlık derneği olarak bu tablo bizleri toplum sağlığı konusunda derin endişeye sevk etmektedir.'

TüSAD, 'Salgını kontrol altına alabilmek adına korunma yöntemlerinin en önemli üç adımını yeniden hatırlanması ve uygulanması için salgını yöneten icra kurumu ve kamuoyunun desteklerinin devamını diliyoruz' derken, 'mesafe, hijyen ve maske' kurallarının rehavete kapılmadan uygulanmasının hepimizin sorumluluğunda olduğunu vurguladı.

Kaynak: BSHA

YORUMLAR 0
7 + 1 =Akşener; Uzay Programının içinde Yap-İşlet-Devret modeli var

Akşener; Uzay Programının içinde Yap-İşlet-Devret modeli var

Erdoğan, Türkiye'nin uzay programını açıkladı

Erdoğan, Türkiye'nin uzay programını açıkladı

Mecidiyeköy meydanı yenileniyor

Mecidiyeköy meydanı yenileniyor

REKLAM
Sivas'da deprem

Sivas'da deprem

Yerli parmak izi tanıma sisteminde son aşamaya gelindi

Yerli parmak izi tanıma sisteminde son aşamaya gelindi

Erdoğan, YöK Anadolu Projesi tanıtım toplantısına katıldı

Erdoğan, YöK Anadolu Projesi tanıtım toplantısına katıldı

Foto Galeri Video Galeri Son Dakika Oyun Oyna Nöbetçi Eczaneler Fikstür Spor Teknoloji Biyografi

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
0546 285 3790