SON DAKİKA
Anasayfa / Eğitim / YKS’de kaç tercih hakkı var?

YKS’de kaç tercih hakkı var?

29.07.2021 11:27 | Son Güncelleme: 29.07.2021 14:15
YKS sonuçları, 28 Temmuz çarşamba günü açıklandı. öSYM Bakanı Halis Aygün Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunun güncel halinin yayınlandığını duyurdu.

YKS’de kaç tercih hakkı var?

26-27 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen& öSYM 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonuçları, 'sonuc.ösym.gov.tr' internet sitesinden açıkladı.

üniversite tercihleri,??5-13 Ağustos 2021 tarihleri arasında yapılacak.? Sınav merkezi, 2021 üniversite tercih kılavuzunu sitesinde yayımlayacak. Adayların?24 tercih hakkı bulunuyor.

YKS YüKSEK öğRETİM PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI KILAVUZU YAYIMLANDI

öSYM tarafından üniversitelerin& 2021 YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, http://osym.gov.tr& sitesinde erişime açıldı.

YKS BARAJ PUANI KAç?

YKS'de bir yükseköğretim kurumuna girebilmek için alınması gereken asgari puan yani baraj, 2021 yılında 150 olarak belirlendi. 150 puanın altında kalan öğrenciler herhangi bir üniversiteye girmeye hak kazanamıyor.

150 ve üzeri puan alanlar ise meslek yüksekokullarını tercih etme hakkı kazanıyor. Lisans programlarını tercih edebilmek için adayların 180 ve üzeri puan alması gerekiyor.

YKS PUAN HESAPLAMA

TYT'de hesaplanan standart puanlar ve Tablo 1C'deki ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı puanları (A-TYT) hesaplanacaktır. A-TYT puanının hesaplanabilmesi için adayların Temel Matematik Testi veya Türkçe Testinden en az 0,5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekmektedir. Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için A-TYT puanı hesaplanacaktır.

A-TYT puanı kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek TYT puanı oluşturulacaktır. A-TYT puanı TYT puanına dönüştürülürken Temel Matematik ve Türkçe testlerinin her birinden 5 ham puan, diğer testlerin her birinden 2,5 ham puan alan adayların 150 TYT puanı almaları sağlanacaktır.

AYT ve YDT'de hesaplanan standart puanlar ve Tablo 1E'deki ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı puanları (ASAY, A-SöZ, A-EA, A-DİL) hesaplanacaktır. Ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için adayların ilgili testlerin en az birinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekmektedir (Tablo 1D). Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için ağırlıklı puanlar hesaplanacaktır. TYT puanı olmayan, TYT puanı hesaplanmayan veya TYT puanı 150'nin altında olan adayların, AYT ve/veya YDT'ye girmiş olsalar da SAY, SöZ, EA, DİL puanları hesaplanmayacak.

A-SAY, A-SöZ, A-EA, A-DİL puanlarının her biri kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek SAY, SöZ, EA, DİL puanları oluşturulacaktır. Ağırlıklı puanlar, SAY, SöZ, EA, DİL puanlarına dönüştürülürken ilgili testlerin her birinden soru sayısının %20'si oranında ham puan alan adayların 180 SAY, SöZ, EA, DİL puanı almaları sağlanacak.
 

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
3 + 6 =ALES bu hafta sonu yapılacak

ALES bu hafta sonu yapılacak

Kocaeli’de ‘Beyaz Kalpler’ Gebze’de atacak

Kocaeli’de ‘Beyaz Kalpler’ Gebze’de atacak

Gaziantep’te AVM’de çocuk kütüphanesi açıldı

Gaziantep’te AVM’de çocuk kütüphanesi açıldı

REKLAM
Bursa’da sınavlarda dereceye giren öğrencilere Büyükşehir ödülü

Bursa’da sınavlarda dereceye giren öğrencilere Büyükşehir ödülü

MEB’den 81 ile ‘yüz yüze eğitime hazırlık’ yazısı

MEB’den 81 ile ‘yüz yüze eğitime hazırlık’ yazısı

Bakan özer: “Eğitim öğretime kadar afet bölgesindeki eksiklikler giderilecek”

Bakan özer: “Eğitim öğretime kadar afet bölgesindeki eksiklikler giderilecek”


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Biyografi Siyaset Teknoloji Spor Fikstür Nöbetçi Eczaneler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com