SON DAKİKA
Anasayfa / Gündem / Zatürre Aşısı ile İlgili Bilinmesi Gereken 11 Gerçek

Zatürre Aşısı ile İlgili Bilinmesi Gereken 11 Gerçek

15.09.2020 13:30 | Son Güncelleme: 15.09.2020 14:41
Halk arasında zatürre aşısı olarak bilinen pnömokok aşısının COVID-19'a karşı korumadığını, ancak bazı risk grubundaki kişilerin yaptırmasının önemli olduğun

Zatürre Aşısı ile İlgili Bilinmesi Gereken 11 Gerçek

Halk arasında zatürre aşısı olarak bilinen pnömokok aşısının COVID-19'a karşı korumadığını, ancak bazı risk grubundaki kişilerin yaptırmasının önemli olduğunu belirten Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko,? pnömokok aşısı ile ilgili en çok sorulan sorulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Dr. Hakko, aşı hakkında bilinmesi gerekenleri şöyle anlattı, “Pnömokok aşısı hem COVID-19'dan korumaz, hem de COVID-19'un zatürreye sebep olmasını önlemez. Pnömokok aşısı herkese önerilmez. 2 yaş altı bebeklere rutin yapılır. Pnömokok aşısı için zatürre aşısı demek doğru değil. Aşı, pnömokokların neden olduğu zatürre, menenjit ve diğer enfeksiyonların büyük bir kısmını önler. Pnömokok aşısı 65 yaş üstüne gereklidir. 2-65 yaş arası kişilerde kronik hastalık varsa önerilir. COVID-19'un kendisi viral pnömoni yapabilir. Pnömokoklar, influenza yani gripte ikincil enfeksiyonların nedeni olabilirken bu COVID-19 hastalarında daha sık görülmemektedir. COVID-19 nedeniyle yoğun bakım ünitesi yatışı olursa, hastane enfeksiyonu etkenleri ile bakteriyel zatürreler (pnömoni) olabilir. Kronik hastalık durumu, dalak olmaması, orak hücreli anemi, kanser, kronik akciğer hastalıkları, kalp-damar hastalıkları, böbrek hastalıkları ve otoimmün hastalığı (bağışıklık sistemi bozukluğu) olanlar pnömokok aşısı için hekimlerine başvurmalı. Astım hastaları ise risk grubunda değildir, aşılanmaları gerekmez. 2 tip pnömokok aşısı var. Biri konjuge olan, tek doz önerilir, diğeri ise polisakkarit olan. Bu, uzun süreli antikor sağlamadığı için 5 yılda bir tekrarlanmalı. önce konjuge aşı, ardından en az 2 ay sonra polisakkarit aşı yapılabilir. Biri diğerinin alternatifi değil, tamamlayıcısıdır. Türkiye'de yeterli aşı olmadığından, aşı sadece gerekli kişilere önerilmeli. Yukarıda sayılan gruplar içinde değilseniz aşı olmanız gerekmez” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Kaynak: BSHA

YORUMLAR 0
8 + 7 =Akşener; Uzay Programının içinde Yap-İşlet-Devret modeli var

Akşener; Uzay Programının içinde Yap-İşlet-Devret modeli var

Erdoğan, Türkiye'nin uzay programını açıkladı

Erdoğan, Türkiye'nin uzay programını açıkladı

Mecidiyeköy meydanı yenileniyor

Mecidiyeköy meydanı yenileniyor

REKLAM
Sivas'da deprem

Sivas'da deprem

Yerli parmak izi tanıma sisteminde son aşamaya gelindi

Yerli parmak izi tanıma sisteminde son aşamaya gelindi

Erdoğan, YöK Anadolu Projesi tanıtım toplantısına katıldı

Erdoğan, YöK Anadolu Projesi tanıtım toplantısına katıldı

Foto Galeri Video Galeri Son Dakika Oyun Oyna Nöbetçi Eczaneler Fikstür Spor Teknoloji Biyografi

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
0546 285 3790