SON DAKİKA
Anasayfa / Dünya / ‘Help Turkey’ dezenformasyonu deşifre oldu!

‘Help Turkey’ dezenformasyonu deşifre oldu!

3.08.2021 16:30: | Son Güncelleme: 03.08.2021 20:24
Sosyal medya ağ analizleri ile tanınan akademisyen Dr. Marc Owen Jones, orman yangınlarıyla mücadele için Türkiye'ye uluslararası yardım çağrısı yapılan 'Help Turkey' etiketiyle başlatılan kampanyanın amacını 'dezenformasyon' olarak tanımladı.

‘Help Turkey’ dezenformasyonu deşifre oldu!

TRT Haber'in aktardığına göre, Marc Owen Jones, Twitter'da 1-2 Ağustos arasında sosyal medya gündeminde yer alan 'Help Turkey' etiketinin 160 bin etkileşim ve 46 bin hesabı kapsayan analizini içeren bir Tweet serisi paylaştı. Jones'un analizlerine göre önce sahte ve bot hesaplar açıldı, bu etiket ile bir anda paylaşımlar yapılmaya başlandı. O paylaşımlar, FETö'cü hesaplar başta olmak üzere çok kullanıcılı hesaplar tarafından yaygınlaştırıldı.

Milyonlarca etkileşim içeren o sözde yardım kampanyasının dünya gündeminin üst sıralarında yer alması sağlandı. En çok paylaşım yapan hesaplar paylaşımlarını kısa süre sonra sildi.

Jones, 'Help Turkey' kampanyasının Türkiye'yi zayıf, yetersiz ve çaresiz gösteren bir çerçevede tasarlandığını, kampanyanın büyüklüğü de dikkate alındığında bunun bir etki/algı operasyonunu akla getirdiğini söyledi. Jones, FETö'cü Bülent Keneş gibi isimlerin bu etiketle yaptıkları Türkiye karşıtı paylaşımları da örnek olarak gösterdi.

Jones, araştırmasında etiketle ilgili en aktif kullanıcılardan olan ve yoğun paylaşımlar yapan 15 bin takipçili @Badboy2147 hesabında da sıra dışı bir durum tespit etti. Algı operasyonunun ardından bu hesabın kullanıcı adı @Badboy353435 olarak değiştirilmişti. Dahası, 'Help Turkey' ile ilgili tweetleri de silinmişti. Jones bu hareketi 'aldatmaca' olarak tanımladı.

Help Turkey' etiketi altında paylaşımlarda bu tür algı kampanyalarında görüldüğü gibi 'kopyala-yapıştır' taktiğinin de kullanıldığını belirten Jones, binlerce hesabın İngilizce hazırlanmış bir Tweet'i etiket altında herhangi bir değişiklik ya da retweet yapmadan kopya bir şekilde paylaştığına işaret etti.

Tweetlerin zamanlamasına da dikkat çeken Jones, etikete yönelik etkileşimlerin Türkiye saatiyle 00:16 gibi oldukça geç bir saatte zirveye ulaştığını kaydederek bu durumun anormalliğine vurgu yaptı.

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
3 + 9 =Cumhurbaşkanı Erdoğan Togo'da

Cumhurbaşkanı Erdoğan Togo'da

Emine Erdoğan, Angola'da TİKA'nın etkinliğine katıldı

Emine Erdoğan, Angola'da TİKA'nın etkinliğine katıldı

Türkiye'den Nijerya'daki terör saldırısına kınama

Türkiye'den Nijerya'daki terör saldırısına kınama

REKLAM
Erdoğan, Angola Meclisi'nden hitap etti

Erdoğan, Angola Meclisi'nden hitap etti

Erdoğan: 'Türkiye-Afrika iş ilişkileri daha da gelişecek'

Erdoğan: 'Türkiye-Afrika iş ilişkileri daha da gelişecek'

Cumhurbaşkanı Erdoğan Angola'da

Cumhurbaşkanı Erdoğan Angola'da


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Biyografi Siyaset Teknoloji Spor Fikstür Nöbetçi Eczaneler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com