SON DAKİKA
Anasayfa / Gündem / ‘Yetersiz müdahale’ iddialarına bakanlıktan yanıt!

‘Yetersiz müdahale’ iddialarına bakanlıktan yanıt!

2.08.2021 12:27: | Son Güncelleme: 02.08.2021 17:44
Sosyal medyada orman yangınlarına yetersiz müdahalede bulunulduğu, THK uçaklarının kullanılmadığı gibi birçok iddialara yönelik Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan cevap geldi.

‘Yetersiz müdahale’ iddialarına bakanlıktan yanıt!

ANKARA (İGFA)- Türkiye'de özellikle Ege ve Akdeniz başta olmak üzere yurt genelinde etkisini sürdüren orman yangınlarına karşı Orman Genel Müdürlüğü öncülüğünde tüm ekipler seferber olurken, özellikle sosyal medyada yangınlara müdahale konusunda Türkiye'nin yetersiz olduğu öne sürüldü.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da tıpkı sosyal medyadaki bazı kişilerin bu görüşlerini savunarak, farklı farklı iddialarda bulundu. Kılıçdaroğlu'nun iddialarına Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan cevap geldi.

11 soru ve cevap şeklindeki o iddialara karşılık Tarım ve Orman Bakanlığı, sosyal medya hesabından verdiği yanıtlarda, bakanlığın THK ile ilgili herhangi bir sorunu bulunmadığının altı çizildi.

2020 yılında 2 uçak, 2021 yılında 3 uçak ve 18 helikopter orman yangınlarıyla mücadelede kullanılmak üzere THK Gökçen Havacılık İktisadı İşletmesi'nin içinde bulunduğu ortaklıklardan kiralandığını belirten bakanlık, '2002 yılında THK'dan kiralanan uçaklar, M-19 Drmader modeli tek motorlu, havaalanından dolum yapan ve tek seferde 1 ton su taşıyabilen küçük, eski teknoloji uçaklardır. Bu uçaklar 4 tanesi 1 filo olacak şekilde çalıştırılmıştır. Bu uçaklardan yeterliş verim alınmadığı için ileriki yıllarda amfibik uçakların kullanılması yönünde karar alınmıştır. şu an kullanılan Turboprop veya Turbofan motorlu uçakların su taşıma kapasitesi 12 tondur. Manavgat yangınında da uçaklar etkili şekilde kullanılmıştır' denildi.

Bakanlık ayrıca THK'nın 2002'deki uçak ve pilotlarının neden olmadığı yönündeki soruya da, 'THK, bakanlığımıza bağlı bir kurum değildir. Vakıf ve dernekler hukukuna göre ticari faaliyetlerde bulunan bir vakıftır. Bu konularda bilgimiz bulunmamaktadır' yanıtını verdi.

https://twitter.com/TCTarim/status/1422081868409810944

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
2 + 5 =Bakan Gül: 'Kavala çağrısı had ve hudut bilmezliktir'

Bakan Gül: 'Kavala çağrısı had ve hudut bilmezliktir'

Akdeniz'de deprem

Akdeniz'de deprem

Bakan Karaismailoğlu: 'Yeni bir çağın kapısını aralıyoruz'

Bakan Karaismailoğlu: 'Yeni bir çağın kapısını aralıyoruz'

REKLAM
Manisa'da İklim değişikliği için Eylem Planı başladı

Manisa'da İklim değişikliği için Eylem Planı başladı

Merkez Bankası, Konut Fiyat Endeksi'ni açıkladı

Merkez Bankası, Konut Fiyat Endeksi'ni açıkladı

SGK, ücretsiz alınabilen 52 ilacı ödeme listesinden kaldırdı

SGK, ücretsiz alınabilen 52 ilacı ödeme listesinden kaldırdı


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Biyografi Siyaset Teknoloji Spor Fikstür Nöbetçi Eczaneler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Son Yeni Haber

İstanbul / Türkiye
info@sonyenihaber.com